7 érv és egy intelem a tojás fogyasztásával kapcsolatban
Számos élelmiszer megítélése szinte évtizedenként változik. A vaj, a margarin, a tejivás mellett számos kutatás örökzöld témája a tojás és annak egészségre gyakorolt hatása. A tojás ellentmondásos megítélése annak magas koleszterintartalmában keresendő. Habár a legújabb kutatásokban sincs teljes konszenzus, a tojás mértékletes fogyasztása fontos része a kiegyensúlyozott étrendnek.
1) A tojás rendkívül tápláló
Megtalálhatóak benne az alábbi mikro- és makroelemek, valamint vitaminok: cink, foszfor, jód, kalcium, kálium, nátrium, magnézium, szelén, vas, valamint A-, B1-, B2-, B6-, B12, D-, E-vitamin és folát.
2) Hozzájárulhat a szem egészségének megőrzéséhez
A tojásban számos nyomelem, vitamin és bioaktív vegyület megtalálható, amely nélkülözhetetlen a szem egészségének fenntartásához. Ezek az A- , B2– és E-vitamin, cink, szelén, a karotinoid lutein és zeaxamtin, valamint az omega-3 és -6 zsírsavak. Ez utóbbiak aránya és mennyisége nagyban függ a tojótyúkok takarmányozásától és tartásmódjától. Így a sok zöldeleséggel és/vagy omega-3 zsírsav tartalmú takarmánnyal etetett jószágok tojása kedvezőbb zsírsav összetételű lehet.
3) A tojássárgája az egyik leggazdagabb kolinforrás
A kolin illetve a belőle képződött különböző vegyületek számos fontos szerepet töltenek be az emberi szervezeten belül. Így például sejtmembrán alkotó, részt vesz az ingerület átvitelben (ideg- és izomműködés), a zsír-anyagcserében, valamint szerepe van a máj védelmében.
4) Szintén megtalálható a tojássárgájában a biotin
A biotinnak fontos szerepe van a szénhidrát-, zsír- és fehérje-anyagcserében, valamint hozzájárul a bőr, köröm és haj egészségéhez.
5) A tojás kiváló fehérje és esszenciális aminosav forrás
Egy tojás körülbelül 6 g fehérjét tartalmaz. Emellett megtalálható benne mind a 9, az emberi szervezet számára nélkülözhetetlen esszenciális aminosav: fenilalanin, hisztidin, izoleucin, leucin, lizin, metionin, treonin, triptofán és valin. Ezeket a táplálékkal kell a szervezetbe juttatni.
6) A tojás fokozza a telítettség érzetet
Amerikai és ausztrál túlsúlyos és elhízott személyekkel végzett kutatások azt mutatták, hogy a tojásos reggelit követően tovább tartott a jóllakottság érzet, mint azonos kalóriatartalmú szénhidrát alapú reggelit követően. A túlsúlyos és elhízott emberek étrendjének megtervezéséhez fontos annak meghatározása, hogy mely élelmiszerek segíthetnek a táplálék- és kalória-bevitel kezelésében. A kutatók hangsúlyozzák, hogy meg kell határozni a rutinszerű tojásos reggeli lehetséges szerepét a kalóriadeficitben és ennek hatását a fogyás előidézésében.
A tojás fehérjetartalma segíti a telítettség érzet kialakulását.
7) A kevés természetes élelmi D-vitaminforrás egyike a tojássárgája
Az ételekkel bevitt D-vitamin ugyan nem fedezi az emberi szervezet számára szükséges mennyiséget, azonban fontos megemlíteni, hogy ez a zsírban oldódó vitamin a zsíros halak, a halmáj, a halmáj olaj mellett megtalálható a tojássárgájában is.
+ 1) A tojás magas koleszterintartalma és az egészség kapcsolata
Egyetlen tojás több mint 200 mg koleszterint tartalmaz.
A szív- és érrendszeri megbetegedések valamint a tojásfogyasztás kapcsolata
A szívbetegségek és a tojásfogyasztás közötti kapcsolat ellentmondásossága részben azzal magyarázható, hogy az étrendi koleszterin növeli mind a keringő LDL (’rossz’) koleszterin, mind pedig a HDL (’jó’) koleszterin koncentrációját azoknál az egyéneknél, akiknél a tojásfogyasztás után emelkedik a plazma koleszterinszintje. Fontos megjegyezni azt is, hogy a lakosság 70 %-ánál a plazma koleszterinkoncentrációjának enyhe növekedése vagy semmilyen változása nem tapasztalható, ha nagy mennyiségű étrendi koleszterint visznek be.
Egy átfogó amerikai tanulmány eredményei azt mutatják, hogy
a mérsékelt tojásfogyasztás (legfeljebb napi egy tojás) összességében nincs összefüggésben a szív- és érrendszeri megbetegedések kockázatával.
Egy másik amerikai kutatás során azt találták, hogy
a magasabb étrendi koleszterin vagy tojásfogyasztás és a szív- érrendszeri megbetegedések, valamint az összes halálozás között szignifikáns dózis-válasz összefüggés volt.
Egyéb betegségek és a tojás kapcsolata
A tojásfogyasztás és bizonyos betegség úgy, mint a rák, cukorbetegség kapcsolata közötti összefüggéseket számos kutatás tanulmányozta. Az azonos témával foglalkozó különböző tanulmányok bizonyítékai gyakran ellentmondásosak voltak, ami megnehezíti a korrekt és helyes étrendi ajánlások megfogalmazását.
Amikor ajánlott limitálni a tojássárgája fogyasztást
Koleszterindiéta esetén mindenképpen számolni kell a tojássárgája magas koleszterin tartalmával. Továbbá, akiknek az étrendi koleszterin bevitel megnövekedett vér LDL (’rossz’) és összkoleszterin szinttel párosul (a fenti tanulmány alapján a populáció 30 %-a), inkább a tojásfehérjéből készült ételek fogyasztása javasolt. Ugyanez igaz a cukorbetegekre is. Számos tanulmányban a szívbetegségek kockázata megnőtt azoknál a cukorbeteg férfiaknál és nőknél, akik naponta egy vagy több tojást fogyasztottak.
A cukorbetegségben és szívbetegségben szenvedők számára a legjobb, ha nem fogyasztanak heti három tojássárgájánál többet.
Zárszó
Összességében elmondható, hogy a tojás az emberi szervezet számára hasznos vitaminok, ásványi anyagok és nyomelemek forrása. Megtalálható benne mind a 9, az ember számára nélkülözhetetlen esszenciális aminosav és még sok más, bioaktív vegyület is.
Magas koleszterintartalma miatt és, mert a legfrissebb kutatások is ellentmondásosak, mértékletes fogyasztása ajánlható. Természetesen figyelembe kell venni az egyéni és genetikai faktorokat, az életmódot és, hogy ki milyen étrendet folytat.
A fentiek tükrében elmondható, hogy a tojás értékes része a normál, vegyes étrendnek, ésszerű fogyasztás mellett.
Érdemes elolvasniÖsszegyűjtöttük a szőlőlé, a vörösbor, a szőlőmagolaj és a mazsola kedvező hatásait
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon